| Type | Electric • 90° Turn |
| Voltage Options | 24VDC ± 10% • 110/220VAC (1-phase) • 380/440/460VAC (3-phase) |
| Torque Range | 80Nm to 3000Nm |
| ISO 5211 Mountings | F07 • F10 • F12 • F14 • F16 |
| Casing Materials | Aluminium Alloy, Dry Power Polyester Coated |
| Limit Switches | 4 x Open/Close, SPDT, 250 V AC 16A Rating |
| Manual Override | Handwheel c/w Declutching Mechanism |
| Approvals | IP67 Rated • ATEX Rated (on request) – ATEX II 2G Eexd IIB T4 |
| Download PDF Datasheet | IP67 Rated Waterproof |
| Type | Electric • 90° Turn |
| 90° Turn • Spring Return |
| F05 • F07 • F10 • F12 |
| Torque 55Nm to 300Nm |
| 90° Part Turn |
| F03 • F05 • F07 |
| Torque 50Nm |
| 90° Turn |
| F03 • F05 • F07 |
| Torque 40Nm & 60Nm |