| Size & Connections | 6mm to 100mm (1/4″-4″) • Screwed BSPT Female |
| Valve Type | 3-Way T-Ported Full Bore Ball Valve |
| Actuator Type | Electric • 1/4 Turn • Scotch-Yoke (Except for JV-E05 – Spur Gear Type) |
| Actuator Voltages | 24VDC • 110/220VAC 50/60Hz (1-phase) • 380/440VAC 50/60Hz (3-phase) |
| Valve Materials | Stainless Steel Body • R-PTFE (15%) Seat • Stainless Steel Ball |
| Pressure & Temperature* | 82 Bar • Up to 200°C |
| Applications | Air • Gas • Oil • Steam • Water |
| Approvals | IP68 Rated** |
*Dependent on size, pressure & temperature – see datasheet **Actuator only
| Download PDF Datasheet | IP68 Rated Waterproof |
| Approvals | IP68 Rated** |
JV240010 Electrically Actuated Three-Way T-Ported Stainless Steel Ball Valve Datasheet (PDF)
| 6mm-80mm (1/4"-3") |
| Screwed BSPP Female |
| Pressure up to 82 Bar |
| DN15-DN150mm (1/2"-6") |
| Flanged PN16 |
| Pressure up to 16 Bar |
| 15mm-50mm (1/2"-2") |