| Size & Connections | 6mm to 80mm (1/4″-3″) • Screwed BSPP Female |
| Valve Type | 2 Piece Full Bore Ball Valve |
| Actuator Type | Electric • 1/4 Turn • Scotch-Yoke (Except for JV-E05 – Spur Gear Type) |
| Actuator Voltages | 24VDC • 110/220VAC 50/60Hz (1-phase) • 380/440VAC 50/60Hz (3-phase) |
| Valve Materials | Nickel Plated Brass Body • PTFE Seat • Chrome Plated Brass Ball |
| Applications | Air • Gas • Oil • Water |
| Pressure & Temperature* | 40 Bar • -20°C to 120°C |
| Approvals | WRAS (R160 Range)** • IP68 Rated*** |
*Dependent on size, pressure & temperature – see datasheet **Valve only ***Actuator only
| Download PDF Datasheet | IP68 Rated Waterproof | WRAS Approved Valve |
JV240007 Electrically Actuated Brass Nickel Plated Ball Valve – WRAS Datasheet (PDF)
| DN15-DN150mm (1/2"-6") |
| Flanged ANSI 150 |
| Pressure up to 20 Bar |
| 6mm-100mm (1/4"-4") |